SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ZAGÓRZU

     30.01.2019r.uczniowie zerówki oraz klas: I,II i III odwiedzili Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych zatytułowanych „Kolędnicy idą" oraz „Krakowiacy. Chodź opowiem ci historię". Uczniowie mogli poznać zwyczaje i tradycje związane z czasem zabawy po Bożym Narodzeniu. Dowiedzieli się, dlaczego kolędnicy pukają do naszych drzwi i jak dawniej wyglądało kolędowanie. Poznali również postacie, które obowiązkowo musiały znaleźć się w orszaku kolędników. Turoń, którego można się czasami pewnie przestraszyć był bardzo przyjazny dla uczniów, złapał każdego za dłoń, by przynieść szczęście w nowym roku. Na koniec każde dziecko mogło wykonać maskę turonia i zabrać ją do domu na pamiątkę. Śmiechu było wiele.
     Dowiedzieliśmy się również jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy, odbyliśmy fabularna podróż przez dawne izby, jarmarki, pola i rzemieślnicze warsztaty, ćwiczyliśmy umiejętność podejmowania decyzji oraz pracy w grupie.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

Opracowanie: Renata Mikler

 

SZANOWNI PAŃSTWO

Zachęcamy do skorzystania z możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w ZAGÓRZU.

Dla ułatwienia przedstawiamy procedurę obowiązującą osoby odprowadzające w ten sposób część swojego podatku.

Procedura