Skip to content

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedszkole Samorządowe w Zagórzu

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach  Narodowego Święta Niepodległości. Akademię z tej okazji przygotowali wybrani uczniowie  z klas od pierwszej do ósmej oraz chór szkolny. Karolina i Lena, uczennice klasy ósmej, które były przewodnikami, zabrały zebranych na widowni uczniów i nauczycieli w „podróż” po kolejnych etapach-przystankach historii naszej Ojczyzny: od niewoli, przez powstania i I wojnę światową, aż po przystanek wolność. 

Uczniowie siedzący na poszczególnych przystankach, prezentowali w czasie tej „podróży” utwory       z wybranej epoki mówiące o miłości do ojczyzny, tęsknocie za wolnością, walce o nią, poświęceniu, patriotyzmie, radości z odzyskania niepodległości. Pojawiły się daty i nazwiska osób ważnych dla historii naszego kraju, pieśni które zagrzewały do walki i dodawały otuchy w trudnych czasach, utwory Krasickiego, Norwida, Bełzy, Szymborskiej. W czasie akademii odśpiewane zostały cztery zwrotki naszego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Mamy nadzieję, że przygotowana inscenizacja była dla wszystkich lekcją historii i skłoniła do refleksji nad tym jak ważna w każdym czasie jest troska o los swojego kraju, okazywanie mu przywiązania, zaangażowanie w jego sprawy, by już nigdy nie powtórzyła się dramatyczna historia utraty niepodległości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak uroczystego świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę: uczniom biorącym udział w inscenizacji oraz nauczycielom, którzy ich przygotowali.